.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Mechanika - Metaliczne stuki w silniku na niskich obrotach gs500

proldcieply - Sro 30 Gru, 2015
Temat postu: Metaliczne stuki w silniku na niskich obrotach gs500
Witam. Kupiłem ostatnio gs500 i zauważyłem niepokojące metaliczne stuki w silniku , myślałem że to luzy zaworowe ale im więcej czytam tym bardziej boję sie o panewki.
Link do nagrania:

https://youtu.be/Z4w2uNpgCfw

Dzięki z góry :)

Read - Sro 30 Gru, 2015

Film jest prywatny, ustaw na niepubliczny
proldcieply - Sro 30 Gru, 2015

zrobione :)
simin - Sro 30 Gru, 2015

Kup sobie stetoskop:
http://allegro.pl/stetosk...5160854253.html

będziesz mógł w miarę dokładnie zlokalizować położenie stuków.

Ewentualnie możesz zdjąć pokrywę zaworów, zobaczyć czy żadna płytka się nie złamała itp.

Zweryfikujesz też stan ślizgów łańcuszka rozrządu.

Jak nie - zajrzałbym pod lewą pokrywę czy nie jest to problem ze sprzęgiełkiem rozrusznika.

Jeśli żadne z powyższych - jak dla mnie silnik na stół i sprawdzenie panewek...

proldcieply - Sro 30 Gru, 2015

Niedawno wróciłem od mechanika , on niestety stawia na panewki ale powiedział że najpierw posprawdza wszystko wkoło :/
Read - Sro 30 Gru, 2015

Po filmiku za wiele nie mogę się wypowiedzieć ale moim zdaniem wygląda to na panewki ... niestety
:/

proldcieply - Sro 30 Gru, 2015

Jeżeli to panewki to pewnie naprawa jest nieopłacalna ?
Read - Sro 30 Gru, 2015

Hmm jest wykonalna ale raczej jak mówisz nie opłacalna. Silnik u Seta kosztuje z 1200zł.

Skąd dźwięk się mniej więcej wydobywa wg. ciebie ? Bardziej z dołu czy z góry.

proldcieply - Sro 30 Gru, 2015

bardziej góra silnika koło świec

[ Dodano: Sro 30 Gru, 2015 ]
dzwiek jest bardzo podbny do tego tylko troche bardziej spotęgowany
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Read - Sro 30 Gru, 2015

Może coś z wałkami rozrządu, odkręć pokrywę zaworów i zobacz co tam czycha.
simin - Sro 30 Gru, 2015

Sprawdź najpierw na górze - to nic nie kosztuje.

Jak zdejmiesz lewą pokrywę żeby zobaczyć magneto i sprzęgło rozrusznika - musisz dać nową uszczelkę, ale jak się okaże że to nie to i będziesz chciał się wziąć za panewki i tak musisz to zdjąć.

Mordkaaa - Sro 30 Gru, 2015

Szczerze to nie nakrecaj sie. Tez tak mialem jak kupilem moto, wydawalo mi sie ze panewki leca. Ale okazalo sie ze jednak nie byl wyregulowany na zaworach. Sprawdz w pierwszej kolejnosci zawory przy okazji rozrzad a dopiero pozniej sie martw. Jak to mowia "stuki, puki, to suzuki" :D powodzenia
Read - Sro 30 Gru, 2015

W GSie nie będzie słychać zaworów, tam są setne milimetry ! No chyba, że jakiś magik zrobił tam po kilka mm luzu. Posprawdzaj pierw "górę" silnika.
proldcieply - Czw 31 Gru, 2015

No staram się tak nie zadreczac ale jest ciężko , oddalem go do znajomego mechanika żeby dobrze przejzal bo ją mógłbym coś przeoczyć , w przyszłym tyg będzie odpowiedź co i jak teraz tylko się modlić :P
Mordkaaa - Czw 31 Gru, 2015

Read ja nie miałem ponoć jednej płytki, co wydaje mi sie niedorzeczne no ale.. Ważne że po regulacji stukanie zamilkło :)
Read - Czw 31 Gru, 2015

No ale pisałeś "nie był wyregulowany na zaworach" a płytki w czasie eksploatacji i zaniedbania regulacji zgodnie z serwisówką same nie znikają :hyhy:
proldcieply - Czw 31 Gru, 2015

Z tego co wiem to ten poprzedni własciciel miał go 3 lata i regulacji nie robił a jak go przyprowadził to ten dzwięk wydobywał już się z silnika
PePeMotoryzacja - Czw 31 Gru, 2015

Ja stawiam 99% na rozkręcone sprzęgło rozrusznika. Objaw jest bardziej słyszalny na wolnych a przy wyższych zanika.Trzeba zdemontować pokrywę alternatora i ściągnąć koło magnesowe.
Dodam, że to częsty objaw w GSsie :) Sam osobiście wykonałem kilka takich napraw.
Natomiast martwi mnie jedno:
proldcieply napisał/a:
Z tego co wiem to ten poprzedni własciciel miał go 3 lata i regulacji nie robił a jak go przyprowadził to ten dzwięk wydobywał już się z silnika

Jeśli poprzedni właściciel jeździł z z rozkręconym i "klekoczącym" sprzęgłem no to panewka może być już do wymiany. Osobiście przerobiłem już raz taki przypadek gdy rozkręcone sprzęgło rozrusznika wybiło lekko panewkę ale wał był OK. Zakup nowych panewek uratował moto które jeździ bez problemu :)
No taka moja teza na powyższy problem ;)
Powodzenia

proldcieply - Czw 31 Gru, 2015

No niby zrobił nim tylko 2 tysiące ale kto wie czy prawdę mówi ;) licznik wskazuje 25 tys przebiegu

[ Dodano: Czw 31 Gru, 2015 ]
Przekaże mechanikowi żeby sprawdził także to dzięki :)

[ Dodano: Czw 31 Gru, 2015 ]
A to nie powinno zanikac jak naciśnie klamkę sprzegla ?

PePeMotoryzacja - Czw 31 Gru, 2015

proldcieply napisał/a:
A to nie powinno zanikac jak naciśnie klamkę sprzegla ?


Są dwa sprzęgła w Twoim silniku:
- sprzęgło skrzyni biegów, element uruchamiający skrzynie biegów przez klamkę i linkę,
- sprzęgło rozrusznika, element uruchamiający/napędzający wał podczas pracy rozrusznika przy odpalaniu. Do sprzęgła rozrusznika przykręcone jest na trzy śruby M6 koło magnesowe. Śruby M6 bardzo często się luzują, w skutek czego luźna podstawa sprzęgła powoduje ,,klekot" na wale silnika na wolnych obrotach. Wkręcając silnik na obroty sprzęgiełko rozrusznika na skutek momentu obrotowego przechodzi w maksymalne położenie w swoim luzie i zablokowane nie "klekocze" na wale. Zdejmując obroty silnika sprzęgiełko rozrusznika znów wchodzi w swój wyrobiony luz.
Proces powiększa się i trwa dopóki dopóty wspomniane śruby M6 się nie zerwą lub na skutek dużych drgań zrywa się magnes na kole magnesowym. W jednym i drugim przypadku dochodzi do zablokowania silnika...najczęściej do końca żywota silnika :( !
Po weekendzie dodam foty po takiej kolizji w silniku, mam taki jeden na stanie.
PS. Doradzał bym już nie męczyć tego silnika, ze względu na duży "klekot" który da się usłyszeć na filmie.

proldcieply - Pią 01 Sty, 2016

Dzieki wielkie za ta wyczerpujaca odpowiedz :) jak cos będę wiedział to od razu dam znac

[ Dodano: Pią 01 Sty, 2016 ]
A mam jeszcze pytanie odnośnie tego sprzęgła rozrusznika , te stuki nie powinny odchodzić bardziej z lewej strony i dolnej częśći silnika ? bo u mnie wyraźnie słychać te dzwięki tak w połowie głowicy

KATANA - Pią 01 Sty, 2016

Dostosuj się do tego co zostało już powiedziane powyżej.

Z mojej strony podpowiem tylko, że jeśli chcesz szybko zlokalizować stuki, to odkręć pokrywę alternatora i sprawdź, czy mechanizm wolnego koła jest na miejscu. Następnie złap rękoma za koło magnesowe i ruchami lewo/prawo obracaj wałem korbowym. Jeżeli stuki (powstałe przez luz) dotyczą układu korbowo-tłokowego, to szybko je w ten sposób zlokalizujesz i postawisz diagnozę.

PS.
PePeMotoryzacja napisał/a:
Są dwa sprzęgła w Twoim silniku:


a oprócz tych jest jeszcze jedno ;)

PePeMotoryzacja - Pią 01 Sty, 2016

Cytat:
A mam jeszcze pytanie odnośnie tego sprzęgła rozrusznika , te stuki nie powinny odchodzić bardziej z lewej strony i dolnej częśći silnika ? bo u mnie wyraźnie słychać te dzwięki tak w połowie głowicy

Jak chcesz sprawdzić na "sucho" to usiądź na GSie i po odpaleniu na w miarę zimnym silniku połóz lewą i prawą dłoń na pokrywach silnika :) Lewą na alnetarze ,prawa na zapłonie.
Jeśli to sprzęgło rozrusznika na które tak stawiam to pod lewa dłonią będziesz czuł wyraźne uderzenia w takt wspominanego "klekotu" :)
KATANA napisał/a:
a oprócz tych jest jeszcze jedno

Oooo, jest jeszcze jedno :) ?? ?
Kurcze napisz bo nie wiem :P

Chemical - Sob 02 Sty, 2016

Jeżeli chcesz wykluczyć panewkę to wykręć korek spustu oleju - powinien być magnetyczny .
Jeżeli ma opiłki to dalej wiadomo .

KATANA - Sob 02 Sty, 2016

PePeMotoryzacja napisał/a:
Oooo, jest jeszcze jedno :) ?? ?
Kurcze napisz bo nie wiem :P


Znasz zapewne te sprzęgła, a chodzi o sprzęgła kłowe kół zębatych w skrzynce biegów ;)

Chemical napisał/a:
Jeżeli chcesz wykluczyć panewkę to wykręć korek spustu oleju - powinien być magnetyczny .
Jeżeli ma opiłki to dalej wiadomo .


Wystarczy wtedy spuścić olej do miski i dokładnie przyjrzeć się, czy w oleju nie ma złotawych opiłków miedzi, oraz czy sam olej nie ma barwy/odcieni złota. Objawy te wskazują na uszkodzenie panewki.

proldcieply - Sro 13 Sty, 2016

Witam po małej przerwie , okazało się że to rzeczywiście sprzęgło rozrusznika :) teraz suzi pięknie gada i jest po kompletnym serwisie :) teraz tylko trochę kosmetyki i zaczynamy sezon :P daje link do tego jak teraz suzui gada i temat do zamknięcia a i dzięki za pomoc !! ! :)

https://youtu.be/0OMQtYEYln0

Rav - Sro 13 Sty, 2016

Po oponie widać, że chyba palenie laczka było grane :P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group